سرخرطومی گیلاس     Rhynchites auratus L.

این حشره آفت گیلاس ، زردآلو، آلو و عده دیگری از درختان میوه هسته دار بوده و حشره ماده به منظور تخمریزی در روی میوه سوراخهایی ایجاد می کند. این سوراخها تا نزدیکی سطح هسته امتداد دارند و لاروهای جوان پس از خروج از تخم از دیواره نرم هسته وارد آن شده و موجب از بین رفتن کامل هسته می گردند. در عین حال میوه های آلوده به طور عادی رشد می کنند ولی سوراخهای تخم ریزی در سطح میوه نمایان است. این آفت از اکثر باغهای میوه در ایران گزارش شده است و همچنین در بعضی از کشورهای اروپایی و شرق دریای مدیترانه و جنوب روسیه انتشار دارد.

مشخصات ظاهری

حشره کامل به رنگ سبز با جلای فلزی ، به طول 8-7 میلیمتر، مفصل های شاخک در انتها برجسته است. روی بالپوشها نقاط ریز ممتد و منظم وجود دارد. لارو بالغ به طول 13-10 میلیمتر و به رنگ سفید با سر قهوه ای رنگ و خمیده می باشد.

زیست شناسی

این حشره زمستان را به صورت لارو کامل در داخل هسته میوه های آلوده که در روی زمین می افتد و یا در زیر خاک بسر می برند. در بهار پس از تشکیل میوه حشره کامل ظاهر می شود و بعد از کمی تغذیه از برگ، در گوشت میوه سوراخی ایجاد می کند و سپس خرطوم خود را خارج نموده و انتهای شکم را وارد حفره می نماید و یک تخم در سطح هسته قرار می دهد. حشره ماده پس از آن دیواره حفره را جویده و با قسمت های خورد شده روی تخم را می پوشاند و به این ترتیب مانع خشک شدن می گردد. هر حشره ماده در طول عمر خود قادر است تا 150 عدد تخم بگذارد. دوره رشد جنینی حدود یک هفته طول می کشد و لاروهای جوان وارد هسته شده و سبب از بین رفتن آن می گردد. لاروها پس از رشد کامل ممکن است میوه را ترک کرده و در خاک تبدیل به شفیره بشوند. این حشره در سال فقط یک نسل دارد.

مبارزه

بهترین زمان مبارزه با این آفت هنگامی است که حشرات کامل ظاهر می شوند و مختصری از برگ و میوه تغذیه نمایند. سمپاشی با پودر 40% دیازینون به نسبت یک در هزار یا گوزاتیون 20% یا زولن 35% به نسبت 2 در هزار نتایج مطلوب می دهد.

نوشته شده در تاریخ جمعه 28 اسفند 1388    | توسط: م غلامی    | طبقه بندی: آفات،     | نظرات()